donderdag, 16 maart 2023
Het laatste nieuws op Socinet
  • Login
  • Register
Meer nieuws op Socinet
  • Home
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Coronavirus
  • Weer
  • Sport
  • Entertainment
  • Auto
  • Geldzaken
  • Lifestyle
No Result
View All Result
  • Home
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Coronavirus
  • Weer
  • Sport
  • Entertainment
  • Auto
  • Geldzaken
  • Lifestyle
No Result
View All Result
Meer nieuws op Socinet
No Result
View All Result

Gevolgen enorme vulkaanuitbarsting Tonga ook in Nederland waarneembaar

16-01-2022
0
gevolgen enorme vulkaanuitbarsting tonga ook in nederland waarneembaar

De vulkaanuitbarsting in Tonga was zaterdag zo heftig dat de gevolgen ervan tot in Nederland waarneembaar waren. Het is de eerste keer dat een dergelijk verschijnsel van zo ver weg ook in Nederland te meten was, zegt Weerplaza tegen NU.nl.

Als gevolg van de enorme ontploffing is er vanuit de 177 eilanden tellende eilandengroep 700 kilometer ten zuidoosten van Fiji en circa 2.000 kilometer ten noordoosten van Nieuw-Zeeland een schokgolf in alle richtingen over de wereld gegaan. Zowel vanuit het oosten als westen is die waargenomen in Nederland, zo’n 17.000 kilometer verderop.

“De eerste schokgolf bereikte ons gisteravond vanuit het oosten en zorgde voor een flinke schommeling in de luchtdruk hier”, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek. “Later in de nacht bereikte ook de schokgolf vanuit het westen ons land. Die was langer onderweg en had al aan kracht ingeboet, waardoor de schommelingen in luchtdruk minder waren. Toch is de luchtdruk flink verstoord geweest vannacht.”

Mogelijk maakt een van de schokgolven zelfs nog een tweede rondje om de aarde. Komende nacht is daarom nog kans op een kleine verstoring van de luchtdruk, ook al is de schokgolf dan al bijna afgevlakt.

Volgens de meteoroloog konden Nederlanders de verandering in luchtdruk niet zonder apparatuur waarnemen. “Dat merk je niet als je op de grond staat. Als we geen barometers hadden gehad, hadden we het helemaal niet gemerkt.”

LEESOOK:

BBC: Keniaanse medewerksters seksueel misbruikt op theeplantages

Berlijn: Oekraïners zorgen voor ‘enorme verlichting’ arbeidsmarkt

Van Bernebeek spreekt van een unieke situatie. “Dit gebeurde aan de andere kant van de wereld en toch konden wij het hier meten, dat is nog nooit voorgekomen. Er zijn wel eerdere vulkaanuitbarstingen geweest die we hier hadden kunnen meten, maar dat was 150 jaar geleden. Toen hadden we de apparatuur er nog niet voor.”

Minieme kans dat Nederland schade van uitbarsting ondervindt

Naast de schommelingen in luchtdruk heeft de explosie geen gevolgen voor Nederland. Op het zuidelijk halfrond verwacht Van Bernebeek wel dat sommige regio’s als gevolg van as en stof in de lucht met een “sterk versluierde zon” te maken krijgen.

De kans dat Nederland door serieuze gevolgen van een dergelijke explosie overvallen wordt, is volgens de meteoroloog bijzonder klein. De vulkanen in Europa, zoals die in Italië en IJsland, liggen allemaal boven zeeniveau, waardoor ze minder onvoorspelbaar zijn.

“De explosie in Tonga was zo krachtig, doordat de vulkaan grotendeels onder water ligt”, legt Van Bernebeek uit. “De ontploffing werd veroorzaakt door zeewater dat in contact kwam met magma (ondergrondse lava, red.) in de vulkaan. Daardoor was de explosie erg krachtig en abrupt, die hadden we niet kunnen zien aankomen. Maar dat kan in Europa niet gebeuren.”

Het is nog niet bekend hoe groot de schade in Tonga is. De informatievoorziening vanuit het land verloopt moeizaam, doordat de telefoon- en internetverbindingen grotendeels platliggen.

Bron: NU.nl

Next Post
anouk stopt als coach bij the voice of holland corrupte bende

Anouk stopt als coach bij The Voice of Holland: 'Corrupte bende'

Please login to join discussion

MEEST GELEZEN

Stemwijzer of kieswijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen 2022

coronapersconferenties bevatten hypnosetechnieken

Coronapersconferenties bevatten hypnosetechnieken

corona-booster

De (bij)werking van de booster en een voorspelling van oversterfte

pfizer is een van de meest criminele farmaceutische organisaties ter wereld

mRNA-uitvinder Malone: ​​​​”Pfizer is een van de meest criminele farmaceutische organisaties ter wereld”

Topbelegger Jeremy Grantham denkt dat ‘superzeepbel’ eindigt in beurscrash van ruim 40% – hier kun je volgens hem wel in beleggen

5 redenen waarom draadloos laden van elektrische auto’s nog altijd geen succes is

Welke afstand moet een flitser van een snelheidsbord houden?

lareb krijgt dagelijks 1000 meldingen over bijwerkingen na boosterprik

Lareb krijgt dagelijks 1000 meldingen over bijwerkingen na boosterprik

Dirk Zeelenberg gaat scheiden van zijn vrouw Suus Schenk

Waarom een accudegradatiecheck bij een gebruikte EV loont

MEEST RECENT

Opnieuw meer corona besmettingen, link met carnaval onduidelijk

Forum blijft grootste ledenpartij, BBB grootste groeier

Bronnen: Italië onderzoekt Facebook-moeder om belastingontduiking

Toezichthouder: camera’s van Tesla’s filmen minder

Kaag wil nog dit jaar richting kiezen voor de Volksbank

Afval Amsterdam weer opgehaald, maar gaat ‘enkele dagen duren’

  • Home
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Coronavirus
  • Weer
  • Sport
  • Entertainment
  • Auto
  • Geldzaken
  • Lifestyle

© Socinet - alle rechten voorbehouden. - Cookies

No Result
View All Result
  • Home
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Coronavirus
  • Sport
  • Geldzaken
  • Entertainment
  • Auto
  • Lifestyle
  • Weer

© Socinet - alle rechten voorbehouden. - Cookies

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In